Dieta śródziemnomorska

By : | 1 Komentarz | On : Luty 10, 2014 | Kategoria : Życie jak w Madrycie

dieta0

dieta5dieta3Co to jest dieta śródziemnomorska, okazuje się, że to nie tylko sposób jedzenia, ale także filozofia życia, która opiera się na kilku rzeczach; przede wszystkim na gotowaniu i jedzeniu produktów typowych dla krajów śródziemnomorskich (Hiszpania, Włochy, Grecja, Malta, Maroko), na celebrowaniu każdego posiłku, który powinien być powodem do spotkania z rodziną czy znajomymi, na aktywnym trybie życia i na sjeście, jeśli jest to możliwe. Pamiętajmy, że dieta śródziemnomorska sięga jeszcze czasów starożytnych i z biegiem lat przeszła pewne zmiany. Moje doświadczenie po ponad dziesięcioletnim pobycie w Hiszpanii jest takie, że Hiszpanie czy to starzy czy młodzi uwielbiają swoją kuchnię i mimo, że dotarły tu tak samo jak do Polski fast foody i produkty półgotowe to podstawą diety w większości domów hiszpańskich jest oliwa z oliwek, ryby, chleb, jajka, warzywa strączkowe i sery. Oczywiście jak w każdym przypadku są wyjątki, ale o tym nie warto pisać. Ja spróbuje Was przekonać (poprzez moje przepisy), że kuchnia hiszpańska, nawet ta trochę zmodernizowana jest szybka, łatwa i zapewnia nam potrzebne składniki do zdrowego odżywiania. Idealne jest połączenie tego, co najlepsze z kuchni hiszpańskiej i polskiej, fuzja smaków gwarantowana. Przepisy można zmodyfikować, bo przecież nie chodzi o jedzenie dorady trzy razy w tygodniu, jeśli jest ona ciężko dostępna albo droga, można ją zastąpić w zupełności polskim pstrągiem, śledziem czy łososiem.

dieta7dieta4Oczywiście ze względu na klimat, uwarunkowania genetyczne, historyczne i geograficzne charakteru i stylu życia często nie da się zmienić. W Polsce nie można żyć jak w Hiszpanii a w Hiszpanii nie da się być Niemcem, czy Szwedem, to po prostu nie funkcjonuje. Można natomiast zmienić styl jedzenia, dlatego zrobię Wam krótką ściągę i napiszę, na jakich produktach opiera się dieta śródziemnomorska. Zachęcam do próbowania nowych rzeczy, nigdy nie wiadomo, co nam może posmakować. Wiem to z własnego doświadczenia.

Dlaczego tak ważna jest dieta śródziemnomorska dla naszego zdrowia? Wiele badań i eksperymentów udowodniło, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia, mówiąc potocznie w Hiszpanii mało ludzi choruje i umiera na zawały serca i udary mózgu. Długość życia w Hiszpanii to średnio 80 lat dla mężczyzn i 85 lat dla kobiet, wskaźnik jeden z najwyższych w Europie A to, wszystko dzięki stylowi życia i diecie. Dieta śródziemnomorska dzięki swoim produktom zmniejsza ilość trójglicerydów, obniża cholesterol i ciśnienie krwi, ma wiele antyoksydantów, pomaga w trawieniu i polepsza cyrkulację krwi w organizmie. Służy w walce z otyłością i cukrzycą.

dieta6Podstawą diety śródziemnomorskiej są świeże warzywa (warzywa dostępne w danej epoce roku), warzywa strączkowe (fasole, cieciorka, groch, soczewica) owoce, chleb, przetwory zbożowe, (szczególnie z pszenicy), orzechy i inne suszki, oliwa z oliwek, wino, ryby i drób:

 • Olej z oliwek, jako podstawa tłuszczu,
 • Konsumpcja produktów bogatych w błonnik: owoce, świeże warzywa, warzywa strączkowe (fasole, soczewica, cieciorka); sałatki powinny towarzyszyć każdemu daniu, na deser owoce (3-4 porcje dzienne), warzywa strączkowe dwa razy w tygodniu.
 • Posiłki powinny być przygotowane w sposób prosty; gotowane, w piekarniku,
 • Chleb, makaron, ryż; konsumpcja trzy, cztery razy w tygodniu (podstawowe źródło węglowodanów),
 • Wysoka konsumpcja wszelkiego rodzaju orzechów i innych suszków, częsta prezencja w kuchni cebuli, czosnku jak również owoców cytrusowych, w szczególności pomarańczy i cytryn, octu winnego (podstawa przyprawiania sałatek),
 • Czerwone mięso, konsumpcja raz w miesiącu, podstawą białka powinny być ryby, owoce morza, białe mięso, jajka, nie zapomnijmy o serach i przetworach mlecznych, choć ich konsumpcja powinna być umiarkowana
 • Wino, szczególnie czerwone powinno towarzyszyć naszym posiłkom, jednak w sposób umiarkowany (150 cc).

 

 

Dieta śródziemnomorska
5 (100%) 2 votes
Share This Post!

Komentarz (1)

 1. posted by przepisy na domowy chleb on 19/09/2015

  Warto upiec chleb samemu, wtedy lepiej smakuje i ma zawsze chrupiącą skórkę.

  http://www.naszawiedza.pl/chleb-nasz-powszedni/

   
Opt In Image
Zapisz się na subskrypcje

Zapisz się na subskrypcje i dostaniesz posta na Twojego mail zawsze jak coś nowego wydarzy się na hiszpanskiejedzenie.pl