Co pozostawili Muzułmanie w Hiszpanii?

By : | Możliwość komentowania Co pozostawili Muzułmanie w Hiszpanii? została wyłączona | On : Marzec 4, 2014 | Kategoria : Życie jak w Madrycie

granada

 

Czy wiesz, że w Hiszpanii Muzułmanie pozostawili po sobie nie tylko warzywa (np. szparagi) przyprawy (szafran), przepisy (kurczak z migdałami), także niektóry tradycje, zwyczaje, ale przede wszystkim piękne zabytki. Dziesięć z nich, najbardziej znanych chce Wam zaprezentować:

Meczet w Kordobie (La Gran Mezquita de Cordoba), jeden z największych meczetów na świecie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Meczet ten a obecnie Katedra ma bardzo ciekawą historie, powstał w latach 780 i 785, kiedy to król Abderraman I kupił od chrześcijan Bazylikę San Vicente i na jej terenie zaczął budować meczet. W latach 852 7 990 meczet uległ rozbudowie, w 1236 roku wrócił w ręce chrześcijan. Byli oni pod takim wrażeniem jego piękna, że aż do 1523 roku pozostał nietknięty. W XVI w. zburzono pewną część meczetu i na jego miejsce wybudowano katedrę chrześcijańską w stylu gotyckim. Katedra jest piękna, pełna kolumn i łuków, najlepiej zwiedzać ją z rana, kiedy wpadają do niej pierwsze promyki słońca. Mihrab, czyli nisza w sali modlitw jest pięknie ozdobiona a wpadające słońce wskazuje nam kierunek Mekki.

musulman1 musulman2

 

 

 

 

 

 

La Aljaferia de Zaragoza, zespół pałacowy w Saragossie, z zewnątrz przypomina fortece katolickich królów, natomiast w środku jest pięknie zdobiony w stylu muzułmańskim. Powstał w XI wieku, w 1118 roku został zajęty przez chrześcijan i od tamtej pory służył, jako rezydencja królom z Aragonu, dzięki temu zachował się w idealnym stanie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

musulman3 musulman4

 

 

 

 

 

 

Medina Azahara en Cordoba, ruiny pałacu niedaleko Kordoby, niedawno odkryte i wciąż restaurowane. Zachowują ten sam styl i kolor, co meczet z Kordoby.

musulman5 musulman6

 

 

 

 

 

 

Los Reales Alcazares de Sevilla, zespół pałacowy w Sewilli. Pałac powstał w Średniowieczu, obecny jego kształt pochodzi z 1360 roku. Znajdziemy tam styl mauretański i gotycki. Jest to jeden z nielicznych pałaców w Europie, który wciąż funkcjonuje, jako rezydencja Królów Hiszpanii i szefów rządu. Razem z Katedrą w Sewilli wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 musulman7 musulman8

 

 

 

 

 

La Giralda de Sevilla, oryginalnie był to minaret (z arb. latarnia), wieża budowana przy meczetach i służąca do nawoływanie muzułmanów do modlitwy, inspiracją była wieża przy meczcie Koutoubia w Marrakeszu. Zbudowana z kamienia, cegły i brązu. Obecnie dzwonnica Katedry Santa Maria de la Sede, można wejść na górę i podziwiać wspaniałą panoramę miasta Sevilli. Warto wspomnieć, że przez wiele lat był to budynek najwyższy w Hiszpanii, dla porównania Wieża w Pizie ma 55, 8 m. a Big Ben 96, 3 m. natomiast La Giralda ma 104 metry.

musulman9musulman10  

 

 

 

 

 

Dwa meczety w Toledo, pierwszy nazywa się Cristo de la Luz, jak większość świątyń muzułmańskich przekształcony w kościół katolicki, drugi niedawno odnowiony nazywa się Torneria, oba pochodzą z roku 1000.

musulman11 musulman12 

 

 

 

 

 

El Castillo de Gormez en Soria, piękna twierdza z 956 r położona na wzgórzu obok miasta Soria.

 musulman13

 

 

 

 

 

El Albaicin en Granada, dzielnica na obrzeżach Granady położona na wysokości 700-800 metrów nad poziomem morza. Piękny przykład typowego miasta wybudowanego w stylu arabski, z wąskimi uliczkami i białymi domkami.

 musulman14

 

 

 

 

 

La Alhambra de Granada, wreszcie przyszedł czas na Alhambre, skarb Hiszpanii i jeden z najbardziej znanych zabytków w tym kraju. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedzany przez głowy państw i królów z całego świata. Alhambra to kompleks pałacowy z ogrodami, który przez wiele lat był rezydencją królów muzułmańskich. Został przejęty przez chrześcijan w 1492 roku, jako ostatni bastion Muzułmanów na Półwyspie Iberyjskmi. Legenda mówi, że król Boabdil płakał wręczając klucz. Alhambrę trzeba zobaczyć, nie będę pisać o każdym zabytku, jaki znajduje się w jej środku, bo to znajdziecie w Internecie. Pamiętajcie, że w miesiącach lipcu i sierpniu Alhambra jest oblegana przez turystów z całego świata, dlatego warto zarezerwować bilety wcześniej, najlepiej przez Internet.

 musulman15 musulman16 musulman17 musulman18

 

 

 

 

 

Numer dziesięć ku waszemu zdziwieniu to nie zabytek, ale chałwa, tu w Hiszpanii uważana za rarytas, sprzedawana głownie w Święta Bożego Narodzenia, przywieźli ją Muzułmanie, jak zresztą 70 % deserów, które możemy znaleźć w kuchni hiszpańskiej. Namawiam do spróbowanie, warto czytać etykiety, bo cena z reguły zależy od zawartości migdałów w chałwie. Tradycyjne są dwa typy: twarda z całymi migdałami i miękka podobna do sprzedawanej w Polsce. Oczywiście obecnie na rynku znajdziemy chałwy o różnorodnych samkach i konsystencji. Ja osobiście polecam markę 1880, nie jest tania, ale mamy pewność, że zawiera prawie 100% migdałów.

musulman19 musulman20 musulman21

 

 

 

 

 

 

Co pozostawili Muzułmanie w Hiszpanii?
3.5 (70%) 2 votes
Share This Post!
Opt In Image
Zapisz się na subskrypcje

Zapisz się na subskrypcje i dostaniesz posta na Twojego mail zawsze jak coś nowego wydarzy się na hiszpanskiejedzenie.pl