Segowia

By : | 1 Komentarz | On : Kwiecień 1, 2014 | Kategoria : Życie jak w Madrycie

segovia1

 

Segowia to miasto położone niecałe 100 km na północ od Madrytu. Należy do regionu Castilla y Leon i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Piszę o Segowii przy okazji przepisu na małego prosiaczka z piekarnika. To danie typowe w tym mieście i większość prosiaczków na naszych stołach pochodzi z tego regionu. Namawiam do odwiedzania Segowii, szczególnie, jeśli jesteście w Madrycie, bo po Toledo jest to drugie miasto, które bezdyskusyjne należy zobaczyć. Podróż w zależności od środka transportu waha się od 30 minut do półtorej godziny. Na początku jak zawsze krótka ściąga jak tam dojechać. Samochodem z Madrytu kierujemy się na autostradę A-6 (kierunek La Coruna), po przejechaniu miejscowości Collado Villalba autostrada zmienia się na AP-6 (autostrada płatna), mijamy tunel Guadarrama (4 km) i kierujemy się na autostradę AP-61, która to doprowadzi nas do Segowii. Jest to najprostsza i najszybsza forma dotarcia do miasta samochodem. Pociągiem dostaniemy się do Segowii ze stacji Chamartin (północ Madrytu). Możemy wybrać AVE (linia szybkich pociągów), kierunek Valladolid, podróż nie zajmie Wam więcej jak 30 minut, możemy też wybrać tańszą taryfę i poróżować normalnym podmiejskim pociągiem (informacje na stronie RENFE). Autobusem dostaniemy się ze stacji Principe Pio (centrum Madrytu, z Plaza Espana 10 minut drogi piechotą), linia autobusów zielonych (www.lasepulvedana.es ,  www.linecar.es).  Jeszcze jedna rada, jeśli wybieramy się samochodem to pamiętajmy, że centrum Segowii albo jest zamknięte dla ruchu albo ma płatne miejsca parkingowe, które mają krótki czas i są drogie. Dlatego polecam podziemne parkingi niedaleko akweduktu, jest tam ponad 1000 miejsc parkingowych i nie musimy martwić się o czas ani samochód.

Co warto zobaczyć w Segowii, oczywiście oprócz prosiaczków, bo je znajdziecie w niejednej witrynie…

Zacznijmy od Akweduktu, zabytku emblematycznego i najbardziej znanego w Segowii. Pozostałość po Rzymianach, którzy w ten sposób doprowadzali z gór wodę do miasta.

segovia2

Na dole pod Akweduktem znajduje się Punkt Turystyczny (Oficina de Turismo, informacje o wydarzeniach kulturalnych, wystawach, mapy, ect).  Następnie kierujmy się ulicą Real i dochodzimy do placu Mayor (Plaza Mayor), gdzie znajduje się kolejny piękny zabytek Segowii, czyli Katedra. Wybudowana w XV wieku w stylu gotyckim. Latem otwarta od 9.30 do 18.30, bilet kosztuje 3 euro, w niedziele do 13.00 wejście gratis.

 

 

segovia3

Na obrzeżach Segowii znajduje się także piękny zamek (Alcazar de Segovia). Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku. Wiele razy zmieniał swoje zastosowanie, od rezydencji królów, po więzienie i szkołę artyleryjską. Latem otwarty od 10.00 do 19.00, bilet 5 euro.

 

 

 

segovia4

Poza tymi trzema podstawowymi zabytkami Segowia ma jeszcze wiele do zaoferowaniem. Proponuje pospacerować po wąskich, kamiennych uliczkach, odwiedzić dzielnice żydowską, zajść do synagogi, spróbować tapas…Poza tym każde miasto trzeba odkryć po swojemu, przetrzeć własne szlaki, bo takie wspomnienia są najlepsze.

 

 

Oprócz lata najlepiej wybrać się do Segowii w Wielkanoc, atmosfera jest niepowtarzalna a procesje naprawdę warte zobaczenia.

segovia5segovia6

 

 

 

 

 

 

Prosiaczek u mnie w sklepie na osiedlu…..16 eur za kilo, świeży, z Segowii…

2014-03-28 11.50.09

 

 

 

 

 

 

Zobacz gdzie leży Segowia

Fullscreen-Logo
Prosiaczek

ładowanie mapy - proszę czekać...

Prosiaczek 40.942903, -4.108807 Segowia znana jest dzięki Akweduktowi…czytaj więcej Przepisy

 

Segowia
5 (100%) 2 votes
Share This Post!

Komentarz (1)

  1. posted by Diego on 29/04/2014

    El mejor cochinillo de España !

     
Opt In Image
Zapisz się na subskrypcje

Zapisz się na subskrypcje i dostaniesz posta na Twojego mail zawsze jak coś nowego wydarzy się na hiszpanskiejedzenie.pl