Kordoba (Cordoba)

By : | Możliwość komentowania Kordoba (Cordoba) została wyłączona | On : Czerwiec 17, 2014 | Kategoria : Życie jak w Madrycie

puente

 

 Przy okazji przepisu na salmorejo (chłodnik z pomidorów) proponuje krótką wycieczkę po Kordobie. Obok Sevilli i Granady jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji, bez wątpienie warte polecenia. Najlepiej wybrać się do Kordoby wiosną, w maju, po pierwsze ze względu na pogodę, latem termometr często przekracza tam 40°C, po drugie jest to miesiąc obfitujący w fiesty, szczególnie polecam fiestę poświęconą balkonom, ogrodom i patiom (Festival de Patios y Rejas de Cordoba). Fiesta ta w 2012 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (dziedzictwo niematerialne), jako wydarzenie kulturalne warte polecenia. Prawdę mówiąc nie można wyjechać z Kordoby i nie zobaczyć typowych dla niej balkonów pełnych kolorowych kwiatów i ceramicznych doniczek tak typowych dla tego miasta z Andaluzji (patios cordobeses). Najwięcej tego typu balkonów znajdziecie w okolicy Alcazar Viejo y Santa Marina y la Magdalena, z reguły otwarte są przez cały rok dla zwiedzających.

 patio1 patio2

 

 

 

 

 

Co warto jeszcze zobaczyć w Kordobie?

Jeśli interesujecie się, choć trochę Hiszpanią to na pewno słyszeliście o słynnym meczecie w Kordobie (Mezquita de Cordoba) przekształconym przez Chrześcijan w katedrę (Catedral de Cordoba). To bez wątpienie perła Kordoby i najbardziej znany i odwiedzany zabytek (w 1984 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) Meczet ten jest jednym z największych meczetów na świecie (23.400 m²) z wkomponowanym w środku chrześcijańskim ołtarzem. Wszyscy odwiedzający są zgodni, że to, co przyciąga ich uwagę to efekt, jaki osiąga wpadające słońce w połączeniu z pięknie ozdobionymi kolumnami, ścianami, oknami, itp. Meczet tak jak cała Kordoba jest wielokulturowy, pełen zabytków pozostawionych przez Rzymian, Muzułmanów, Żydów i oczywiście Hiszpanów….

 mezquita

 

 

 

 

Jak już jesteśmy przy Muzułmanach polecam jeszcze pozostawione po nich ruiny o nazwie Medina Azahara.

medina

 

 

 

 

Z czasów rzymskich mamy piękny most nad rzeką Guadalquivir (Puente Romano). Z niego mamy najlepszy widok na Kordobę, polecam szczególnie wieczorem jak Meczet- Katedra ilumina się tysiącem świateł.

puente

 

 

 

 

Kolejny punkt to dzielnica żydowska i Synagoga.

synagoga

 

 

 

 

barriojudio

 

 

 

 

Pozostaje nam jeszcze Kompleks Pałacowy Królów Chrześcijańskich (Alcazar de los Reyes Cristianos) i otaczające go przepiękne ogrody.

alcazar

 

 

 

 

Jak zawsze namawiam do spaceru i odkryciu samemu zakątków Kordowy. Polecam Patio de los Naranjos, czyli park z zasadzonymi drzewami pomarańczy, świetnie nadaje się na odpoczynek i relaks, szczególnie jak wybieracie się do Kordoby latem. Kolejny punkt to Calleja de las Flores, mała, ślepa uliczka niedaleko Katedry, ma jeden z najpiękniejszych widoków w tym mieście, świetnie nadaje się na pamiątkowe zdjęcie. Wiele jest jeszcze miejsc, o których mogłabym pisać, resztę jednak pozostawiam Wam…Całe Stare Miasto w 1994 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to tylko świadczy o tym, że jak jesteście w Andaluzji warto zahaczyć o Kordowe.

Pamiętajcie jedynie, że latem jest tam bardzo gorąco, Kordowa leży w centrum Andaluzji, w lipcu i sierpniu jak mówimy po polsku powietrze po prostu tam stoi a temperatura dochodzi do 40°C, szukajmy cienia, pijmy dużo wody i koniecznie spróbujmy gazpacho i salmorejo cordobes. Jeśli chodzi o transport to Kordoba jest bardzo dobrze połączona z Sewillą, Madrytem czy Malagą, kursuje tam szybki pociąg zwany AVE. Samochodem dojedziemy też bez problemu autostradą -A4.

 

Kordoba (Cordoba)
5 (100%) 1 vote
Share This Post!
Opt In Image
Zapisz się na subskrypcje

Zapisz się na subskrypcje i dostaniesz posta na Twojego mail zawsze jak coś nowego wydarzy się na hiszpanskiejedzenie.pl