Cuenca

By : | 1 Komentarz | On : Listopad 6, 2014 | Kategoria : Życie jak w Madrycie

cuenca1

 

cuenca2Cuenca to stolica prowincji o tej samej nazwie, należąca do regionu Castilla La Mancha. Leży 168 km na południowy zachód od Madrytu, na drodze w kierunku Walencji. Z Madrytu łatwo jest się do niej dostać, ponieważ większość autobusów jak i pociągów kursujących na trasie Madryt – Walencja zatrzymuje się w Cuence. Najszybciej dojedziemy szybkim pociągiem AVE (AVE Madryt –Walencja, www.renfe.com), możemy też podróżować autobusem (www.avanzabus.com) albo samochodem, autostrada A-3/E-901 kierunek Walencja, w miejscowości Tarancon autostrada A-40/CU-11, kierunek Cuenca.

Dlaczego warto zatrzymać się w Cuence? Po pierwsze, jeśli jesteście w Madrycie i wybieracie się nad morze to warto zatrzymać na kilka godzin w tej miejscowości albo jak znudzi wam się Madryt to proponuje wyskoczyć na jeden dzień i zobaczyć to piękne miasto.

Kilka powodów, dla których warto zobaczyć miasto Cuenca.

cuenca4Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w latach 90-tych. Polecam spacer po starym mieście, ponieważ tam koncentruje się większość zabytków np. Katedra Santa Maria i San Julian (wejściówki od 2 do 3 euro), Plaza Mayor, Ratusz. Bez problemów zejdziecie całe miasto w jeden dzień, polecam miejsca zwane miradores, czyli punkty widokowe, jest ich kilka w mieście i gwarantują przepiękne widoki i zdjęcia. Z tyłu Ratusza znajduje się Punkt Turystyczny (Oficina de Turismo) tam możecie dowiedzieć się więcej o zabytkach i imprezach organizowanych w danym czasie.

cuenca3Miasto Cuenca położone jest dość wysoko nad poziomem morza, otoczone rzekami (rio Jucar i rio Huecar), średnia wysokość to 950 m, przez wiele lat służyło Muzułmanom, jako twierdza, zdobyte w 1177 roku przez Alfonso VIII, dzięki temu możemy podziwiać niezwykłe krajobrazy i chyba najbardziej znane zabytki tego miasta tzw. Casas Colgadas, czyli wiszące na skarpach domy. Przy okazji polecam most San Pablo, zbudowany w 1902 roku nad rzeką Huecar most gwarantuje najlepsze widoki i niezapomniane zdjęcia szczególnie słynnych wiszących domów. Ja osobiście miałam problem z jego przejściem, nie polecam osobom z lękiem wysokości, ale przeszłam, choć widoków nie byłam w stanie podziwiać.

cuenca2Jeśli mamy czas to proponuje wybrać się to Parku Narodowego Serranía de Cuenca, miejsce nazywa się Ciudad Encantada, niezwykły spacer wśród skał, z których woda wyrzeźbiła przepiękne figury.

 

 

 

 

Cuenca
Rate this post
Share This Post!

Komentarz (1)

  1. posted by ARK Admin on 04/09/2015

    Great article.

     
Opt In Image
Zapisz się na subskrypcje

Zapisz się na subskrypcje i dostaniesz posta na Twojego mail zawsze jak coś nowego wydarzy się na hiszpanskiejedzenie.pl